Historia szkoły
3 listopada 1869 roku nastąpiło otwarcie szkoły w Kleszczowie w drewnianym budynku przy ul. Gliwickiej 25.
Zajęcia prowadził po polsku Pan Teofil Skorupka, a słuchało go 58 uczniów.
Wcześniej dzieci uczyły się w Rudnie, Bojszowie oraz w Rzeczycach. 25 stycznia 1945 w zawierusze wojennej Armia Radziecka spaliła budynek szkoły przy ul. Gliwickiej. 5 kwietnia 1945 szkoła przeniosła się do przybudówki pod numer 16, nadal przy ul. Gliwickiej. Nauka odbywała się w skrajnie trudnych warunkach: bez podręczników, papieru, zeszytów, ołówków. Uczyło się tam 123 uczniów. 3 września 1946 nastąpiło rozpoczęcie nauki w budynku przy ul. Kozielskiej 46. Nowa siedziba składała się z dwóch izb lekcyjnych z ławkami i tablicą pożyczoną z Rudzińca, kancelarii oraz mieszkania dla nauczyciela. W klasach 1-6 uczyło się 102 uczniów. Starsze dzieci uczęszczały do szkoły w Rzeczycach.
W 1948 roku zapadła decyzja o powstaniu szkoły w Kleszczowie przy ul. Szkolnej 23, w co zaangażowała się cała społeczność wsi. Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło w maju 1951 roku. Szkoła miała troje nauczycieli, w tym pierwszego jej kierownika, Pana Feliksa Zarzyckiego. Pod ich opieką znalazło się 99 uczniów. Później dołączyły do nich także przedszkolaki. W szkole zorganizowano huczny jubileusz jej 10-lecia. Wydarzeniem było zatrudnienie nowego dyrektora, Pana Wiesława Sobeckiego, który przez 20 lat swej pracy bardzo unowocześnił podległą sobie placówkę.
Po reformie edukacji szkoła stała się ośmioklasowa. Uczyło się w niej ponad 100 dzieci. Dużą inwestycją tej dekady było wybudowanie domu nauczyciela, do dziś stojącego na szkolnym terenie. W latach 80-tych, w których pracę zaczynało wielu z pracujących obecnie nauczycieli, na czele zespołu stanął w 1985 roku Pan Marek Marzec.
Lata 90-te to w naszej szkole czas wielkich remontów i zmian, dokonanych dzięki pomocy rodziców i dotacjom gminnym. Dyrektorem zostaje Pan Bronisław Białoń, a następnie Pani Małgorzata Grecka, pełniąca tę funkcję do dziś.
Rok 1999 owocował reformą szkolnictwa. Zlikwidowane zostają 8-klasowe szkoły podstawowe, a w ich miejsce powołuje się gimnazja. Skutkiem tego w 2001 roku uczniowie po raz pierwszy pisali sprawdzian kończący szkołę podstawową. Od tego roku absolwentami stają się już uczniowie kończący klasę 6-tą. W 2008 roku posadzono drzewko papieskie, rośnie ono dumnie przed murami placówki. W roku 2009 pierwszy raz pojawiły się w szkole sześciolatki. W 2010 roku szkoła zyskała piękny plac zabaw, z którego mogą korzystać wszystkie dzieci.